چطور به خاطر محتوای تکراری توسط گوگل جریمه نشویم؟

در این مقاله درباره محتوای تکراری صحبت می کنیم، اینکه محتوای تکراری چیست  و چه مشکلاتی برای سایت ما بوجود می آورد و در ادامه راه های حل این مشکل را بررسی می کنیم.

سال ۲۰۱۱ گوگل در اولین مرحله الگوریتم های پاندا را به‌روزرسانی کرد که یک زنگ هشدار  برای مدیران سایت ها و سئو کاران بود، چرا که یکی از مسائل مهم سئو در چند سال اخیر محتوای تکراری بوده است که مدت‌ها مدیران سایت‌ها اصلا به آن توجه ای نداشتند و با توجه به پیچیده‌تر و تکمیل تر شدن الگوریتم‌های گوگل و ورود آپدیت پاندا باید این مسئله را جدی تر بگیریم.

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری موقعی به وجود می‌آید که دو یا چند صفحه با محتوای یکسان و مشابه تولید و به اشتراک گذاشته می‌شوند.

برای موتورهای جستجو هر صفحه باید آدرس منحصر به‌ فردی داشته باشد که از طریق لینک های داخلی و خارجی این مسئله اتفاق می‌افتد. در سایت‌های بزرگ‌تر یا دینامیک گاهی اوقات به صورت غیر عمدی محتوای تکراری ساخته می‌شود.

چرا محتوای تکراری مهم است؟

از سال ۲۰۰۶ گوگل بحث یکپارچه‌سازی را مطرح کرد و اغلب نتایج تکراری را از صفحات جستجویش حذف کرد، که این امر باعث مهم شدن محتوای تکراری در سایت ها شد، ولی چه به عمد یا غیر عمد روزانه تعدادی محتوای تکراری در سایت ها ساخته می شود، مخصوصا در سایت هایی که چند نویسنده دارد.خب چه اتفاقی می‌افتد وقتی گوگل هر روز از سایت بازدید می‌کند و صفحات تکراری زیادی می‌بیند.خوشبینانه ترین حالت این است که صفحات تکراری شما ایندکس نمی‌شوند و در سطح بدتر آن تاثیر روی بقیه محتوای سایت شما می‌گذارد و رتبه سایتتان کاهش می‌یابد.

انواع محتوای تکراری

سه نوع محتوای تکراری وجود دارد که عبارت اند از:
محتوای تکراری درست , تکراری نزدیک , تکراری متقابل با دامنه

محتوای تکراری درست:
هر صفحه که ۱۰۰ درصد با محتوای یک صفحه دیگر سایت ما یکسان باشد محتوای تکراری درست نامیده می شود و تفاوتشان فقط در آدرس صفحه است.

محتوای تکراری نزدیک :
در این نوع محتواها مقدار کمی از متن یا تصاویر یک صفحه نسبت به صفحه دیگر تغییر می‌کند.

محتوای تکراری مقابل با دامنه دیگر:
این نوع محتوا می‌توانند ۱۰۰ درصد منطبق و یا  نسبتا مرتبط باشند ولی منظور مقایسه محتوا در دو سایت مختلف است.

توصیه می‌کنم ابتدا انواع مختلف محتوای تکراری را شناسایی کنید، بعد با ابزارهای مناسب مشکل آن را حل کنید.

ابزارهای تشخیص تکراری بودن محتوا:
در اینجا چند ابزار معرفی کرده‌ایم که چطور این محتواهای تکراری را تشخیص دهیم.

با استفاده از گوگل وبمستر تولز می‌توانید قسمتی از محتوای تکراری که به صورت طبیعی در سایتتان ایجادشده‌اند ببینید که باید به قسمت html improvement بروید.

روش بعدی استفاده از جست‌وجو در گوگل است که ابزار عالی برای پیدا کردن محتوای های تکراری سایتتان هست.کافی است از عبارات زیر برای جستجو استفاده کنید و ببینید تکراری از آن وجود دارد یا نه.

Site:yoursite.com intitle:”home page title”

از روش زیر برای پیدا کردن سابدامین و همچنین آدرس با و بدون www می‌توان استفاده کرد

Site:yoursite.com inurl:”home page title”

برای فهم وجود محتوای تکراری دامنه متقابل می‌توانید با کپی کردن چند جمله از متن و جستجو در گوگل ببینید تکرار وجود دارد یا نه و همچنین ببینید که از نظر گوگل شما نسخه تقلبی هستید یا اصل؟!

راه حل های رفع مشکل محتوای تکراری

خطای ۴۰۴ : اولین کاری که می‌توان با یک محتوای تکراری کرد حذف آن صفحه است. و بعد یک خطای ۴۰۴ ایجاد شود. اگر آن صفحه ترافیک و یا بک لینک ندارد می‌توانید از این روش استفاده کنید. البته مقداری با دقت عمل کنید چون در بهینه سازی سایت تان موثر است.

ریدارکت ۳۰۱ : در این روش به ربات‌های جستجو گفته می‌شود که به صورت موقت صفحه به آدرس جدید منتقل شده است . اگر شما یک محتوای تکراری دارید که ترافیک یا بک لینک های زیادی دارد انجام این روش می‌تواند گزینه خوبی باشد.

فایل robots.txt : با استفاده از این روش محتوا برای کاربران قابل رویت ولی برای موتورهای جستجو مسدود می‌شود. این روش قدیمی‌ترین و شاید ساده‌ترین روش برای مسدود کردن محتوا است.از مزایای این روش این است که به سادگی می‌توان تعداد زیادی فولدر یا آدرس خاص را مسدود کرد ولی از معایب آن هم این است که خیلی قابل‌اعتماد نیست.

شاید این روش برای مسدود کردن محتوا مفید است ولی برای حذف از ایندکس خیلی خوب نیست و موتورهای جستجو خیلی توصیه‌ای به استفاده از این روش را ندارند.

متا ربات: با استفاده از تگ متا روبات می‌توانید رفتار موتورهای جستجو را نسبت به نمایه کردن یا نکردن یک صفحه و همچنین دنبال کردن یا نکردن آن صفحه محدود کرد.

با این روش می‌توانید به موتورهای جستجو بگویید که یک صفحه ایندکس نشود و لینک های آن نیز دنبال نشود.

از نظر سئو این گزینه نسبت به robot.txt گزینه مناسب تری هست چون به صورت کد در سایت‌های دینامیکی قرار می‌گیرد و قابلیت انعطاف بیشتری ایجاد می‌کند.

شکل متداول noindex,follow است که اجازه می‌دهد به موتورهای جستجو خزش را انجام دهند ولی آن‌ها را نمایه نکنند. این روش برای صفحات داخلی خوب است, مثلا مسیر به صفحه محصول باشد ولی نمایه نشود.

به صورت پیش‌فرض, بدون نوشتن کد همه صفحات هم نمایه و هم دنبال‌کردنی تعریف می‌شوند.

تگ کانونیکال: با استفاده از این تگ می‌توان به گوگل گفت که یک صفحه نسخه اصلی است. و بقیه نسخه‌های ایجادشده نسخه تکراری این صفحه‌اند.

تگ کانونیکال کیفیت لینک ها را منتقل می‌کند.

گوگل وبمستر تولز: در این سرویس شما می‌توانید درخواست بدهید که یک آدرس به صورت موقت حذف شود.

از آنجایی که این ابزار فقط یک آدرس را در زمان حذف می‌کند معمولا باید آخرین روش استفاده باشد و اگر شما می‌خواهید یک صفحه به صورت دائم حذف و مسدود شوند نیاز به استفاده از ۴۰۴ , ریدارکت ۳۰۱ یا noindex قبل از استفاده romove url گوگل دارید. با این روش آدرس صفحه ۹۰ روز از نتایج حذف می‌شود.

از ابزار گوگل وبمستر تولز نیز می‌توان برای تشخیص محتوای تکراری استفاده کرد. کافی است به قسمت crawl بعد url parameters بروید و تنظیمات را انجام دهید.

این ابزار توصیه نمی‌شود اولین وسیله باشد چون بحث بقیه موتورهای جستجو نیز مطرح است.

بینگ وبمستر : عملکرد آن مشابه وبمستر گوگل است

ابتدا وارد قسمت index tab شوید بعد follow url و بعد باید به قسمت block url بروید که با نمایش یک پیغام, سوال مسدود کردن یک آدرس یا کل سایت را می‌پرسد, و انتخاب مسدودسازی کل سایت طبیعتاً گزینه خوبی نیست.

لینک سازی داخلی
اگر شما با استفاده از لینک سازی داخلی محتوای تکراری ایجاد کرده باشید گاهی از ابزارهای معرفی‌شده نباید استفاده کرد و باید تغییر در ساختار و معماری سایت داد.

می‌توانید اصلاً این روش‌ها را نادیده بگیرید و اجازه بدید که گوگل خودش تصمیم بگیرد , ولی طبق تجربه برای سایت‌های بزرگ و با اعتبار داشتن صفحات تکراری باعث آسیب زدن به سایت می‌گردد و نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد.

مثال‌های محتوای تکراری و روش مناسب برای حل آن‌ها:
آدرس www در مقابل آدرس بدون www
ممکن است هر دو نوع برای محتوای شما ایجاد شود و با توجه به اینکه گوگل هر دو نوع را نمایه می‌کند بیشتر اوقات ریدارکت ۳۰۱ بهترین راه حل برای این موضوع است.

در قسمت تنظیمات preferred domain ابزار گوگل وبمستر تولز, شما هر یک از این دو نوع را ممکن است تنظیم کرده باشید که با ریدارکت ۳۰۱ می‌توانید این مسئله را حل کنید.

چطور ترافیک www را به حالت بدون www منتقل کنیم؟

کافی است از کدهای زیر در فایل .htaccess استفاده کنید:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^ yoursite\.com$|

RewriteRule (.*)http:// yoursite.com/$1 [R=301,L]

دامین‌های فرعی و ایجاد محتوای تکراری:
بعضی وقت ها یک زیر دامنه برای سایت خود تعریف می‌کنید. باز کردن این آدرس برای خزنده‌ها باعث ایجاد محتوای تکراری در سایت می‌شود.

بهترین راه برای حل این مشکل مسدود کردن از طریق robots.txt است و اگر صفحات مربوطه نمایه شده‌اند باید از تگ noindex استفاده کنیم.

محتوای تکراری دامنه متقابل :
این نوع محتوا جزو مواردی است که محتوای سایت‌های دیگر را بر می‌دارید و در سایت خودتان می‌گذارید.

شما باید یک لینک به منبع اصلی برگردانید و از تگ کانونیکال متقابل استفاده کنید. که به این نوع محتوای همزمان می‌گویند.

تگ کانونیکال به این معنی است که گوگل فرض می‌کند شما نمی‌خواهید صفحه‌تان نمایه شود و رتبه بگیرد. پس بهتر است شما محتوای یونیک و مستقل تولید کنید که از نظر سئو دچار مشکل نگردد و با جریمه گوگل مواجه نشوید.

 

اسلش در انتهای آدرس:
قرار دادن اسلش یا عدم قرار دادن در انتها به معنای دو آدرس متفاوت است و اگر اسلش نباشد یک صفحه را برمی‌گرداند و اگر وجود داشته باشد یک فولدر را برمی‌گرداند.با استفاده از ریدارکت می‌توانید این مشکل را حل کنید.

صفحات امن https :
سایت شما ممکن است دارای صفحات امنی باشد که با https نمایه شوند, مثل فروشگاه‌ها یا صفحات خرید.

در حال ایده‌آل این مشکلات با ساختار سایت به خودی خود حل می‌شود و در بیشتر موارد بهتر است با استفاده از تگ noindex صفحات خرید و پرداخت را از نمایه حذف کنیم.

تکراری بودن صفحه اصلی:
گاهی دامنه اصلی در دو حالت ممکن است نمایه شود.

yoursite.com

yoursite.com/index.html

این مسئله با ریدارکت ۳۰۱ قابل حل است.

مواردی که تا کنون ذکر شد شامل تکراری‌های درست و دقیق بود.در ادامه چند نمونه از انواع مثال‌های تکراری‌های نسبی را بیان می‌کنیم.

فیلترگذاری‌های جستجو  نیز باعث ایجاد یک آدرس مجزا می‌شوند. اگرچه با فیلترگذاری آدرس متفاوت شاید ایجاد شود ولی محتوا خیلی فرقی نکند که ارزشی برای موتورهای جستجو نداشته باشد.

اول اینکه این موارد بهتر است نمایه نشوند. در بیشتر مواقع بهتر است که نسخه‌های قابل فیلترگذاری این آدرس‌ها با متای noindex مسدود شوند . همچنین می‌توان از گوگل وبمستر تولز استفاده کرد.

راه حل های ارائه شده در این مقاله برای رهایی از شر جریمه گوگل پاندا به دلیل محتوای تکراری برایتان مفید بود؟ پس لطفا با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید و نظرات خود را اعلام بفرمائید.

منبع: moz.com

There are no comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

مشاوره رایگان

  • شماره همراه خود را بصورت کامل وارد نمایید

    مثال : 09120000000